[ Piár Tájék | SzePi ]
Szeged, 1996. május 4., 5. szám
Az életnek szép napjai az ünnepek. Vannak ünnepnapjai az egyéneknek, de vannak a közösségeknek és az intézményeknek is. Különösen szépek azok az ünnepek, melyek egy jelentős múltat, jelentős eseményeket idéznek.
Ilyen ünnepre készülünk Szegeden. Készül a város és a szegedi piarista iskola.
Alig vonultak vissza Szegedről a törökök, már 1720-ban meghívta Szeged városa az akkor lendületesen terjedő piarista rendet a város ifjúságának tanítására és nevelésére. 1721-ben már meg is nyílt a Tisza-parti fővárosban a piarista iskola. Ennek most 275 éve. Jelentős idő ez egy intézmény és egy város életében. Különleges színt az ünnepnek az ad, hogy ez az iskola több mint két évszázadon át a városé volt, mint fönntartóé. A piarista szerzetesek vezették az iskolát. Innen érthető, hogy most az ünneplés is közös: a városé és a piaristáké. Közös összefogással méltó keretet adunk a megemlékezésnek.
Május vége felé megnyílik a Fekete Házban egy kiállítás a piarista rend és a szegedi iskola történetéről. Ezúton is kérjük, hogy ha valakinek birtokában olyan tárgy, kép vagy irat van, amely gazdagítaná a kiállítást, adja kölcsön a kiállítás idejére.
Az ünnep igazi napja június elseje, szombat lesz. Reggel 9 órakor a Fogadalmi Templomban ünnepélyes zenés hálaadó szentmise lesz, melynek főcelebránsa Paskai László bíboros prímás lesz, mint szegedi piarista tanítvány. Együtt miséznek vele más piarista iskolában végzett jelenlegi főpásztorok.
A szentmise végén Dankó László kalocsai érsek megáldja az építendő új piarista iskola alapkövét. Az építkezés sajnos csak ősszel, vagy jövő év elején kezdődhet el.
A szentmise után a szegedi Nemzeti Színházban lesz díszünnepély. Az ünnepi beszédet Zlinszky János alkotmánybíró, piarista öregdiák mondja. A műsorban sok egyéb mellett a színház művészei előadnak egy-egy jelenetet Dugonics Etelkájából és Sík Sándor István király című drámájából.
Az ünnepi program dr. Szalay Istvánnak, a város polgármesterének fogadásával zárul.
Ez tehát az ünnep programja. Sok szeretettel készülünk és várjuk a mai és a régi diákokat, rendtársakat, az iskola és a rend barátait és támogatóit.
Jöjjenek, ünnepeljenek velünk!
Miska bácsi
Kovács Mihály SP
Bensőséges, szép hangulatú karácsonyi hangversennyel zárta iskolánk a '95-ös évet. Tudomásom szerint egyedülálló, hogy egy nem szakos oktatási intézmény saját erőből egész estét betöltő hangversenyt adjon. Az is elég ritka, hogy ilyen koncerten tanárok, diákok együtt közreműködjenek.
Számomra a legmegkapóbb élményt a közreműködők arcáról sugárzó boldog izgalom jelentette, s a szándék, hogy tudásuk, művészetük legjavával járuljanak hozzá a szép karácsonyesti hangulathoz. Még gyengébb produkció esetén is megható volt az igyekezet, az akarás.
Nem lehet feladatom a produkciók zenei értékelése, hisz mindegyik a maga nemében egyedi és ezért különleges volt. De mindenképp ki kell emelnem Rácz László tanár profi szintű Albéniz-szvitjét, Domonkos Csaba IV.A Villa-Lobos gitárfantáziáját, Tas Gergely II.B és Ágost Zoltán I.B átélt és zeneileg kidolgozott Romberg: Csellószonáta-tételét.
Bottkáné Égető Mária tanárnő orgonajátéka a hangverseny méltó befejezése volt, de dicséret illeti növendékeit is: Kovács Mihály IV.B, Bruscha Lajos IV.A, Veress Dániel II.A az egyenletes színvonalú jó teljesítményért.
Nehéz feladatra vállalkozott a két fúvós: Angyal Áron I.A (fuvola) és Erős Gábor III.A (klarinét), hisz a fúvós hangszer biztonságos megszólaltatása és megfelelő hangminősége csak rendszeres gyakorlás mellett érhető el. De ez tudjuk, diákjaink ismert leterhelése mellett csak plusz áldozatvállalás révén megvalósítható. Dicséret mindkét fiúnak ezért az áldozatért és a szép teljesítményért!
Ügyesen titkolta eddig zenei képességeit Kádár Zalán (III.A). Most Bán Sándor tanárral és Tas Gergellyel (II.B) együtt egy szép gitár-trióval örvendeztettek meg bennünket:
Mint egy kis gyöngyszem, bújt meg a műsorban Bach: Két kis darabja, melyet szintetizátoron nemes egyszerűséggel és megnyerő biztonsággal játszott el Széll Gábor I.B.
Énekkarunk teljesítményéről a legnagyobb elismerés hangján kell szólnom. Valódi karácsonyi atmoszférát idéztek meg a Jöjj el, Emmanuel- kezdetű középkori énekkel. Telt, erőteljes férfihangzás, zenei tisztaság és biztonság jellemzi éneküket. Beérni látszik egy több éves, áldozatos, sok fáradtságot és egyáltalán nem látványos műhelymunkát igénylő folyamat. Csak remélni tudom, hogy negyedikeseink (kik most az énekkar gerincét alkotják) közeli távozása nem fogja az énekkari munka újból nulláról való elindítását jelenteni!
Az ének-zene fakultációsok kóruséneke és hangszerjátéka híven tükrözte azt a plusz-munkát, melyet sikeres ének-zene érettségijük és iskolai felvételi vizsgájuk érdekében végeznek.
Az est leghangulatosabb, mosolyfakasztó produkciója volt az a két karácsonyi pásztordal, melyet az I.A énekesei előadásában hallhattunk. (Barnácz Viktor, Király Péter, Kurecz Tamás, Altorjai Ábel, Varga Imre, Hugyecz Attila).
Először köszönthettünk vendégeket karácsonyi hangversenyeink során (talán ez is tradícióvá válik?): a Karolina Iskola népes leánykórusát Vera növér vezetésével. A közreműködésükkel elhangzott két vegyeskari kórusmű igazi ünnepi pillanatait jelentette koncertünknek. Külön dicséret illeti kiváló énekes-szólistáikat és a kis vonós-együttest.
Mennyei hangok is megszólaltak koncertünkön. Reneszánsz és barokk táncokat hallhattunk fentről a kórusról Kerényi Zoltán, Nagy János (furulya) és Rácz László (gitár) tanárok hangulatos előadásában.
A tanárokból alakult kamarakórus is méltán aratott kirobbanó sikert. Hasonló produkcióval ismét csak nem sok tantestület büszkélkedhet. Igaz, a hangzás-arányok az elsöprő férfi-fölény miatt nem a legideálisabbak voltak, de annál nagyobb köszönet Király Tünde és Kiss Edit tanárnőknek, kik nem kevés bátorsággal képviselték a gyengébb nemet.
Végezetül illesse dicséret az I.B kitűnő szavalóit (Doszpod Dániel, Kollár Árpád, Kovács Gergely, Seffer Dénes, Tarnai István) a nehéz Túrmezei Erzsébet-versek ihletett megszólaltatásáért és az I.A osztály fergeteges műsorzáró betlehemes játékát, és a felkészítésért Zsova Tamás osztályfőnököt, valamint az est konferansziéját: Major Istvánt (I.A).
gyújts lelkünkben pici gyertyát, sokat! írja Babits egyik szép versében a Karácsonyi énekben. Mindaz, aki énekével, hangszerjátékával, szavalatával hozzájárult a szép karácsonyesti hangulathoz, egy-egy gyertyát gyújtott Iskolánk jelképes karácsonyfáján, és úgy érzem, a hallgatóság lelkében is!
Köszönet minden gyertyagyújtónak!
Lajos István
Csongrád megye irodalmi körképe megismerése céljából iskolánk tanulói (26 fő) kiránduláson vettek részt március 23-án (szombat). Hódmezővásárhelyen a Németh László-emlékszobát, az Alföldi Galériát, a Városházát, a Bethlen Gábor Református Gimnázium könyvtárát, a Tornyai János Múzeumban Plohn János fotóiból rendezett, a néprajzi és az őskori kiállítást látták. Makón a Belvárosi Templomot, a Megyeházát, a József Attila Múzeum helytörténeti kiállítását és az Espersit-házat keresték fel. Köszönjük, a vásárhelyi és makói diákok segítségét és vendégszeretetét. Tervezzük, hogy a megye kulturális örökségét tanulóinkkal folyamatosan megismertetjük.
Az EMESE ÁLMA - Mítosz és történelem - Művelődéstörténeti csapatverseny 1996. évi Csongrád megyei döntőjén III. helyezést ért el csapatunk: Both Gergely (II.B), Miklós Péter (II.A), Pintér Olivér (II.A). A területi döntőn április 20-án Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun, Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar megye 20 gimnáziumi csapata közül 82%-os teljesítménnyel V. helyezést szereztek. A csapat az országos döntőben fog szerepelni.
Dugonics András és kora című irodalmi csapatversennyel emlékeztünk iskolánk névadójára és a szegedi piarista gimnázium alapításának 275. évfordulójára. Hét csapat 34 versenyzője sikeresen idézte fel a XVIII. század hangulatát. Az első helyezést a IV.B osztály (Horváth Péter, Lévai Balázs, Losoncz Géza, Rúzsa Zsolt, Szokol Péter) szerezte meg a III.B (Boldis Gergely, Cser Ádám, Mihálffy Gábor, Ördögh Antal, Újvári Ferenc) és az I.A (Bóna Áron, Király Péter, Kiszel René, Major István, Thurzó Balázs) előtt.
A Krúdy Gyula-novellaelemző versenyen iskolánkat Szigeti Bálint (II.A) képviselte és megnyerte a versenyt.
Károlyi Attila
Rendhagyó fizikaversenyt írt ki a Dugonics András Piarista Gimnázium Öveges József piarista születésének 100 éves évfordulójára a szegedi gimnáziumok részére. Itt nem a feladatmegoldásban mérték össze a tanulók erejüket, hanem az volt a tét, ki tud egyszerűbb, szellemesebb, a jelenségeket jobban magyarázó kísérleteket bemutatni. A versenyre pályamunkával lehetett nevezni.
Az április 20-án, szombaton megrendezésre kerülő versenyen Öveges József életéből és munkásságából írtak tesztet a versenyzők, majd egyénileg mutattak be kísérleteket. A zsűri tagjai Sas Elemér (az ELTE docense), dr. Kispéter József (piarista öregdiák, az Élelmiszeripari Főiskola igazgató helyettese) és Kovács Mihály SP (a Budapesti Piarista Gimnázium Mikola-díjas fizika tanára) voltak.
Az összesített eredmények alapján első díjat kapott Pallag Róbert (Deák Ferenc Gimnázium) és Keller Péter (Piarista Gimnázium). Második díjban részesült Vidács László (Újszegedi Gimnázium). Harmadik díjat kapott Doszpod Tamás (Piarista Gimnázium). Könyvjutalomban részesült még: Rind Igor (Újszegedi Gimnázium) és Kondacs Péter (Deák Ferenc Gimnázium).
Reméljük jövőre jön a folytatás: több iskola - több tanulót indít
Köszönjük a szervezők lelkes munkáját!
Rácz László
Gratulálunk eredményeikhez!
Nagy János