« április | június » |
,,Tarka virágnak Illata kábít, - Édes a méz mit Kelyhe kinál; Lebben a lepke, Röppen a méh - Sok kicsi vándor Kedvese ajkán Csókra talál.
Nincs ma halál, Él ma a földön Mit csak az Isten Élni teremtett; - Harsog a himnusz, Hangos a táj! - Semmi se fáj, Minden örömre, Tűzlobogásra Szítja a lelket...
Újra születtünk Zöld lobogóval Lepkefogóval Táncra megint! Csókot a földnek, Csókot a fának, Csókot a rügynek, Mert a hatalmas Égi jövendő Hírnöke mind!
Hallga, mi szépen Csendül a nóta, Csörtet a csermely, Csattan a csók! Messze az erdő Lombjai közt a Nyár keze int! - Hirdeti minden, Hirdetem én is, Itt a tavasz!''
(Dsida Jenő: Tavaszi ujjongás)
2005. április 28 - május 16-ig
Megtekinthető minden hétköznap 8-20 óráig ,,Ember és környezet'' címmel a Dugonics András Piarista Gimnázium diákjainak házidolgozataiból készült kiállítás Koordinátor: Angyal Anikó biológia-kémia szakos tanár
2005. május 5. 18 óra
Művészetek az Olimpiai Játékok történetében
Vendég: Varró Oszkár testnevelő tanár
Beszélgetőtárs: Nagy János testnevelő tanár
2005. május 18. 15 óra
a helytörténeti vetélkedő döntője
2005. május 18. 17 óra
2005. május 21. 14 óra
Molnár V. József előadása ,,Égi háló'' - A fájdalmas Szűzanya - az egri Szervita Templom búcsúja címmel
2005. május 28.
A programra a belépés díjtalan!
Május 1. - Május első napja
Ez a nap a tavasz beállásának ünnepe, az ilyenkor állított májusfa a természet újjászületésének jelképe. A legények előző este az erdőre mentek, ott énekeltek, táncoltak, iszogattak. Hajnalban hazaindultak és májusfát állítottak a lányok udvarába, vagy háza elé. A palócoknál a legények csak állították a májusfát, a leány édesapja és édesanyja díszítették fel. Csíkban a fát ki is faragták, Háromszékben a legény rá is véste a nevét. Mivel a májusfát hajnalban állították, néhány helyen hajnalfának is nevezik. A májusfa törzsét megtisztították a gallyaktól, csak a hegyén hagyták meg a lombját, ezt díszítették fel szalagokkal, zsebkendőkkel, borosüvegekkel.
Május 4. - Szent Flórián napja
Szent Flórián a ház tűzvész elleni védőszentje. Tiszteletére több helyen böjtöt és körmenetet tartanak.
Május 12-13-14. Pongrác, Szervác, Bonifác
Ezt az időszakot a Fagyosszentek Napjainak is nevezik. Évszázados tapasztalatok szerint ugyanis ezidőtájt a levegő lehűl és késő tavaszi fagyok jelentkeznek.
Május 25. - Orbán Napja
Általában ezidőtájt rajzanak a méhek, s ezért Orbán bogarainak is nevezik őket.
Orbán a szőlősgazdák pártfogója, ezért a szőlők környékén, a keresztutakon több helyen megtalálható a szobra. Egyes helyeken jó idő esetén a szobrát felvirágozva vitték végig a szőlőskertek útjain. Ha azonban fagyos idő volt, vagy esett az eső, a sárban vonszolták végig, vagy kővel dobálták meg, mert rossz szőlőpásztornak bizonyult.
Pünkösd Napja
A nyár bevonulásának ünnepe. Egyes helyeken ezen a napon állítják a májusfát, más helyeken ez a ,,májusfa kitáncoltatásának'' ideje. Pünkösd is mozgó ünnep a naptárban, hiszen a Húsvét időpontjától függő.
Sok helyen a délelőtti istentisztelet után leánysétát tartottak, délután pedig a legények és a leányok közös kirándulásra mentek, ahol versenyfutással, lóversennyel, bothúzással és más játékokkal választották meg a pünkösdi királyt. Volt, ahol a pünkösdi királyság csak egy napra szólt, más helyeken azonban a pünkösdi király egy évre a legények vezetője, legénybírója lett.
A kisleányok ezen a napon tartották a pünkösdölést, vagy pünkösdjárást. A Csallóközben hat fehérruhás koszorús lány egy szépen felöltöztetett, koronás fabábot vitt, ez volt a királyné. A palócoknál négy lány nagy piros kendőt tartott a királyné főlé és körültáncolták. Hasonló módon ünnepelték a Rábaközben és a Hanságban is a pünkösdi királynét.
A programok helyszíne:
Dugonics András Piarista Gimnázium 6724 Szeged, Bálint Sándor u. 14. telefon: 62/549-095 honlap: http://www.szepi.hu/kk/ |
A programok megvalósulását támogatta:
|