« február | április » |
,,Beröpül az ég a házba, tele lesz a szoba éggel, tele lesz a téli ember keskeny szíve szélességgel.Először csak ködkámzsában jön a tavasz leskelődve, azután ez a kámzsa széthull: csupa virág lesz belőle.''
(Devecseri Gábor: Beröpül az ég a házba)
2005. március 3. 18 óra
Molnár V. József előadása Gyermekvilág rajzokban – A kisleányok szűz anyasága címmel
2005. március 4. 18 óra
Az esten közreműködnek az iskola tanárai és diákjai. Belépőjegyek az iskola irodáján igényelhetők, kizárólag elővételben.
2005. március 10. 17 óra
A ,,Napsugaras'' Dél-Tisza menti Kulturális és Népművészeti Egyesület húsvéti kiállításának megnyitója
A kiállítás megtekinthető: április 1-ig, minden hétköznap 8-20 óráig.
2005. március 11. 1830 óra
Harangozó Imre előadása ,,Ott láték egy kerek kőkápolnát...'' – Jézus Urunk szenvedésének története a magyar népi imádságok tükrében címmel
2005. március 16. 18 óra
Fábri Géza és Ivánovics Tünde zenés, diavetítéses beszámolója újgúriai utazásukról
2005. március 20. 10-13 óráig
Tojásfestés, tojástartók, húsvéti díszek, ajándékok készítése.
Kivételesen vasárnap!
Rendszeres program:
minden hétfőn és szerdán 1930-tól 2030-ig, minden pénteken 1730- 1830-ig Zenés Női Torna Bodó Karolina testnevelő tanárnő vezetésével. Belépődíj: 400 Ft/fő/alkalom.
Március 12. Gergely napja
A Balázs-járáshoz hasonló ünnep. A diákok ezen a napon is hívogatni, toborozni mennek és adományokat kérnek a tanító és az iskola számára.
Március 18. Sándor napja
Az első meleghozó nap. ,,Sándor, József, Benedek zsákban hozza a meleget!''
Március 19. József napja
A hosszú téli takarmányozás után ezen a napon engedik ki először a szarvasmarhákat. Ekkor kezdődik a burgonya ültetése is.
Március 21. Benedek napja
A tavaszi napéjegyenlőség napja.
Március 25. Gyümölcsoltó Boldogasszony napja
Ezen a napon oltják a gyümölcsfákat, valamint ekkor érkeznek haza a fecskék.
Virágvasárnap:
Mozgó ünnep, mindig a Húsvét előtti vasárnap. Jézus Jeruzsálembe való bevonulásának napja. Ekkor áldják meg a templomokban a barkát. A virágvasárnaphoz két énekes-játékos népszokás is tartozik. Az egyik a kiszehajtás, vagy téltemetés, a másik a villőzés, vagy zöldágjárás. A kiszehajtás elsősorban palóc falvakban terjedt el. A kisze egy szalmabábu, amit a lányok felöltöztettek, kivittek a faluból és vagy a vízbe dobták, vagy elégették – ezzel megszabadultak a téltől. A villőzés a Zobor-vidéken szokásos, valamint a Dunántúl déli részén.
Nagypéntek:
Jézus kereszthalálának és sírbatételének emlékünnepe. Ez a böjt legszigorúbb napja. Általános tisztálkodási nap volt, ekkor kitakarították a lakást, kimosták a ruhákat, az állatokat is lemosták, a lovakat pedig megúsztatták.
Nagyszombat:
Jézus feltámadásának ünnepe. A hosszú böjti időszak az esti harangszóval befejeződik. Ez az új tűz gyújtásának napja is. A tüzet ugyanis mindenhol eloltották már Nagycsütörtökön, Nagypénteken sehol nem éghetett a tűz.
Húsvét:
a kereszténység legnagyobb ünnepe. Korábban az ébredő természet, a tavasz kezdetének ősi ünnepe volt. Elterjedt szokás volt a húsvéti határjárás. Ekkor körüljárták a település határait, megújították a határjeleket, kitisztították a forrásokat, kutakat.
Húsvét-hétfő napja:
ezen a napon a legelterjedtebb szokás a locsolás. Régen vízbevető hétfőnek is nevezték, mert a lányokat a patak, vagy a tó vízébe mártották. Később a kútnál vályúba merítették, vagy vödörrel locsolták őket. Ez a szokás szelídült mára kölnivizes locsolássá. A locsolás az ősi termékenységvarázslás maradványa. A fiúk a locsolásért piros tojást, vagy hímes tojást kaptak. A tojás is termékenység-szimbólum.
,,A déli szélben lehunyom szemem, És gyöngyvirágok szagát érezem. Az esti égen violás szín, És kikeletbe járnak álmaim.A hó alól már dobban boldogan A föld nagy szíve, s csöndesen fogan A csíra, melyből új élet terem, S bimbók omolnak majd szűz réteken.
Az örök nap még bágyadtan ragyog, De tavaszosok mára csillagok, S az éjszakában zizzenő neszek, Egy új világ susogja már: leszek!
A földre fekszem, hallgatom szívét, Az égre nézek, kémlelem színét, Ég, föld között angyali üzenet Hirdeti a jövendő életet.
Mert boldog ige ez és szent igaz És örök törvény és áldott vigasz, Hogy győz az élet, duzzad és dagad, S elönti mind az ócska gátakat!''
(Juhász Gyula: Tavaszvárás)
A programok helyszíne:
Dugonics András Piarista Gimnázium 6724 Szeged, Bálint Sándor u. 14. telefon: 62/549-095 honlap: http://www.szepi.hu/kk/ |
A programok megvalósulását támogatta:
|